Historia

10 marca 1986 roku rozpoczęło działalność Państwowe Przedszkole nr 16 w  Kutnie.

Mieściło się w nowym budynku przy ulicy Jagiełły 12. W roku szkolnym 1985/86 do przedszkola uczęszczało 130 dzieci w wieku przedszkolnym. Zostały utworzone cztery, bardzo liczne oddziały ( 3, 4, 5, 6 – latków ). Dzieci przebywały w przedszkolu od 8 – 10 godzin dziennie. Pierwszym dyrektorem przedszkola była mgr Bogumiła Janowska.Patronat nad przedszkolem sprawował „Agromet – Kraj”. Już w tym czasie, na terenie placówki,działała Poradnia logopedyczna.

We wrześniu 1987 roku kolejnym dyrektorem przedszkola została mgr Danuta Czerwińska a    wicedyrektorem - mgr Urszula Wójcik. Zgodnie z Ustawą Oświatową z dnia 07. 09. 1991 roku prowadzenie placówek oświatowych stało się zadaniem  własnym samorządów terytorialnych. W roku szkolnym 1990/91 tzw. „zerówki" przeszły ze szkół podstawowych do przedszkoli. Od tej pory nasze przedszkole nosiło nazwę – „Przedszkole Miejskie Nr 16”.  Zwiększyła się również liczba dzieci uczęszczających do przedszkola. Utworzono pięć grup wiekowych  w tym jedną klasę „zerową”).Po raz pierwszy sześciolatki rozpoczęły naukę religii w przedszkolu.

W ramach współpracy między miastami nasze przedszkole odwiedzili Szwedzi, przedstawiciele Gminy Klippans w towarzystwie władz samorządowych miasta Kutno.

Od stycznia 1992r do sierpnia 2022r. dyrektorem przedszkola była mgr Helena Matusiak. W placówce rozpoczęła działalność świetlica środowiskowa dla dzieci z rodzin wymagających pomocy i wsparcia. Uczęszczającym do świetlicy dzieciom zapewniono opiekę pedagogiczną i wyżywienie.

W styczniu 1993 r. przedszkole zmieniło swoją siedzibę i mieści się w Kutnie, przy ulicy Wilczej 5.  Obecnie w przedszkolu funkcjonuje dziewięć oddziałów. Dwa oddziały dzieci 6- letnich, dwa oddziały dzieci - 5 letnich, dwa   oddział dzieci czteroletnich oraz trzy  oddziały dzieci 3-letnich.

W latach 2000 – 2003 wicedyrektorem przedszkola była mgr Halina Reymann. Od 2003 roku do 2013 roku funkcję wicedyrektora pełniła mgr Teresa Jóźwiak.Od września 2013 r. funkcję tę pełni mgr Anna Winiecka.  Od 2022 roku funkcję wicedyrektora pełni mgr Aneta Pietrzak. Od 2002 roku w przedszkolu funkcjonuje gabinet logopedyczny, w którym terapię logopedyczną prowadzi mgr Małgorzata Kierzkowska, gabinet psychologiczny prowadzony jest od 2019r. przez mgr Edytę Najberg- Pietrzak zaś od 2022r. zatrudniony jest pedagog specjalny mgr Magdalena Bartnicka.

Od września 2022r. dyrektorem przedszkola jest mgr Anna Winiecka zaś funkcję wicedyrektora pełni mgr Aneta Pietrzak.

Obchody XX-lecia i nadanie imienia

marcu 2006 roku przedszkole obchodziło 20-lecie powstania placówki. W związku z obchodami jubileuszu Rada Pedagogiczna podjęła działania w kierunku nadania placówce imienia.Rada Miasta Kutno w dniu 14.02.2006 podjęła Uchwałę Nr XXXIX /452/06 o nadaniu Przedszkolu Miejskiemu Nr 16  imienia –„Calineczka”.

23.05.2016r. Jubileusz XXX- lecie istnienia Przedszkola Miejskiego nr 16 "Calineczka" w Kutnie

Innowacje pedagogiczne realizowane w przedszkolu :
  • "Dwujęzyczne dzieci " nauka języka angielskiego przez zabawę w grupie dzieci 3 - letnich.
  • "Dźwięki mowy" grupowe zajęcia logopedyczne w grupie dzieci 4- letnich.
  • "Laboratorium małego odkrywcy" W Przedszkolu Miejskim nr 16 "Calineczka" w Kutnie.
  • w grupie dzieci 3, 4 - letnich realizowany był program powszechnej dwujęzyczności "Baby Beetles". Misją projektu jest powszechne, codzienne, równoległe do ojczystego języka, nauczanie angielskiego od urodzenia – tak w domu, jak i w żłobku czy przedszkolu. Więcej informacji na stronie www.dwujezycznedzieci.pl
  • "Sport równa się emocje"- w grupie dzieci 5, 6- letnich, której celem było między innymi zachęcanie do aktywności ruchowej i kształtowanie u dzieci umiejętności radzenia sobie z emocjami w sytuacji porażki.
  • "Sprytne rączki"- w grupie dzieci 6- letnich, której celem było doskonalenie pracy układu nerwowego poprzez stymulację wielozmysłową.
  • "Metoda aktywnego słuchania muzyki wg Batii Strauss"- w grupie dzieci 4- letnich.